Zengin Beta Karoten’li Vişne Sirkesi

Zengin Beta Karoten’li Vişne Sirkesi

Dr. Feridun KUNAK Mutlaka Yapılması Gereken Faydaları Sayısız Beta Karoten Açısından Oldukça Zengin Vişne Sirkesi Tarifi Bu Haberimizde…

Vişne Sirkesi için Gerekli Malzemeler

  • 1 Kg. Vişne (Olgunlaşmış)
  • 1 Çay Bardağı Sirke
  • 1 Çorba K. Kaya Tuzu
  • 4 Litre Su

Vişne Sirkesinin Yapılışı

Vişne meyvelerimizi seçerken olgun ve kan kırmızısı olmasına özen gösterilmelidir. Yani vişne sirkesinde kullanacağımız vişne aşırı sert değil de daha yumuşak olması gerekmektedir. Nedeni vişne meyvesini, sirkenin daha etkili olması için yaparken elimizle daha kolay ezmemiz kolaylaşacaktır. Daha önce temin etmiş olduğumuz Beş lt. ölçüsünde olan cam kavanozun içerisine vişneleri, eldiven giyerek elimizle ezerek kavanozun içerisine atıyoruz. Eldiven giymemizin amacı elimize vişne renginin geçmesini engellemektir. Sirkemizin arzu edilen kıvamda olması için yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi olgun olması gerekmektedir. Vişne ezilerek mutlaka çekirdekleri ile birlikte atılmalıdır. Eğer vişne meyvelerimizin içerisinde kurtçuklar varsa, meyveler suyun içerisinde bir müddet beklemeye bırakılır. Suyun içerisinde yer alan vişnelerin içerisinden kısa bir süre içerisinde kurtlar suyun yüzeyine çıkacaktır. Daha sonra malzemelerimiz arasında yer alan suyu, kaya tuzunu ve maya sirkemizi sırasıyla ilave edip iyice karıştırıyoruz. Burada yer alan maya sirkesi evinizde bulunan herhangi bir doğal sirke olabilir. Daha önce Dr. Feridun Kunak hocamızın vermiş olduğu sirke çeşitleri için Ne Gündem sitemizi detaylı takip edebilirsiniz.


-------- Sponsorlu --------


-------- Sponsorlu --------

Vişne Sirkesi Tarifi

Vişne Sirkesi Tarifi

Hazırlamış olduğumuz sirkenin ağzı bir bez ile hava aldırmadan sıkıca kapatılarak serin bir ortamda 15-20 gün süre kadar muhafaza edilir. İlerleyen günlerde acaba ne zaman yapmıştım diye şüpheye düşmemek için kavanozun üzerine ya da herhangi bir yere not almanız faydanıza olacaktır. Belirtilen süre zarfında her gün sirke mutlaka tahta kaşıkla iyice karıştırılır ve zaman içerisinde yüzeyinde meydana gelen yeşilimsi küfler kaşık yardımıyla alınır. Ancak beyazımsı bir tabaka oluşursa buna dokunulmamalı nedeni ise işlerin yolunda olduğu anlamına gelmektedir. Vişne sirkesini istenildiği takdirde her sabah ve akşam bir su bardağı suyun içerisine bir fincan kadar ilave edilerek tüketilebilir. Hassas bir mideye sahip ve sade sirke içmeniz zor hale geliyorsa ayran yardımıyla içimi kolay hale getirebilirsiniz.

Başlıca Vişne Sirkesinin Faydaları

Bağırsakları dengeye sokarak kabızlık ve ishal gibi problemlere karşın fayda sağlamaktadır. Vişne Beta Karoten açısından oldukça zengin bir meyve olduğundan bu madde karaciğerimizde depolanarak vücudun gereksinimi olması halinde A vitamine dönüştürülerek vücudumuza oldukça yararlıdır.

Çok faydalı bir sirke olan Vişne Sirkesi Tarifinden sonra yine  Dr. Feridun KUNAK Hocamızın faydası saymakla bitmeyen  Kuşburnu Sirkesi Tarifi için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Yorum Yapmak İster misiniz?

İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.